Iran-Droga do Shiraz

Wyjechaliśmy z Bam i skierowaliśmy się na południe w kierunku Zatoki Perskiej. Marek chciał jechać bocznymi drogami, dużo ciekawych rzeczy można wtedy zobaczyć.Okazało się to nie takie proste.

Mapy pokazywały drogi, których nie ma, albo wjeżdżaliśmy na taką, której nie było na mapie. Wpakowaliśmy się w nieutwardzone drogi i jedyną myślą, która nam towarzyszyła przez wiele godzin, to taka, czy za następnym zakrętem pojedziemy dalej.       Darowaliśmy sobie te okolice i zaczęliśmy jechać w kierunku Shiraz, marząc o asfaltowej drodze. Mowy nie było o restauracji, czy hotelu po drodze. Jedyną pozytywną rzeczą, która nas spotkała to przecudowne widoki. Góry, palmy, stare ruiny, oazy i piękna pogoda. Przez długi czas kręciliśmy się w kółko po tym samych rejonie. Kiedy wreszcie trafiliśmy na drogę prowadząca do Shiraz, zaczęliśmy się zastanawiać ,gdzie tu znaleźć nocleg. Trafiliśmy do miejscowości Darab i naszym oczom ukazał się duży ,nowy, trzygwiazdkowy Nagsh Shapur Hotel. Turyści z Europy tu chyba rzadko bywają. Obsługa była niezwykle miła, wolne pokoje były, dostaliśmy sporą zniżkę za nocleg. Zamiast 100 ero,zapłaciliśmy 30 euro.Restauracja wypasiona, jedzenie pyszne, tylko zdziwiliśmy się, bo na stolach stały błyszczące lampki do wina, a wina ani śladu. W recepcji zobaczyliśmy zdjęcie lotnicze miejsca, które nas ogromnie zaskoczyło. Miejsce stworzone chyba przez kosmitów. Nie mieliśmy pojęcia, co to jest. Ogromny okrąg, a w środku skały. Czegoś podobnego nigdy w życiu nie widzieliśmy. Pani w recepcji poinformowała nas, że jest to atrakcja turystyczna i koniecznie trzeba ją zobaczyć. Rano po opuszczeniu hotelu, jedziemy do oddalonego o 6 km Darabgerd. Tu znajdują się ruiny jednego z najstarszych miast Iranu z czasów Achamenidów. Achamenidzi to dynastia panująca w Iranie w latach 550-330 p.n.e. Achamenidzi zbudowali wielkie zespoły pałacowe w: Pasargadach , Persepolis, Suzie i Ekbatanie.
Miejsce otoczone jest wałem o długości 6 km. Najlepiej ten okrąg jest widoczny z góry. Wspięliśmy się na skały i robiliśmy zdjęcia. Wiek tego miasta określa się na 2500 lat. Wszystko jest tu mocno zrujnowane, nie ma żadnych domów. Nie ma praktycznie pozostałości po cytadeli Dariusza I, któremu przypisuje się związki z tym miejscem. Stąd nazwa miasta Darab-gerd (miasto Dariusz). Dowody archeologiczne wskazują, że Darabgerd nie był ani doskonały geometrycznie, ani nie miał koncentrycznego lub promieniowego układu ulic. Od lat trwaj tutaj prace archeologiczne.
Potem jakąś polną drogą pojechaliśmy szukać słynnej płaskorzeźby. To kolejny zabytek w okolicy.Wyryta na pionowej ścianie skały, ukazuje zwycięstwo króla Sasanidów Shapura I nad cesarzem rzymskim Valerianem w 260 roku.
Po obejrzeniu obu historycznych atrakcji udajemy się do Shiraz. Sporo kilometrów przed miastem zobaczyliśmy smog, kolejny raz pokazujący nam, jak bardzo zanieczyszczone są irańskie miasta. Czekała nas jeszcze jedna atrakcja, słone jezioro Maharlu ,tuż przed wjazdem do miasta.

5
Takimi widokami żegnaliśmy Bam
6
Okolice Bam
2a
Meczet w drodze
4
Pomnik geparda,żyją w tych okolicach
6a
W drodze,tylko nie wiadomo gdzie….
7
Manowce…
8
W drodze
10
W drodze
13
Gdzie jesteśmy?….nie wiemy…
2
W drodze
14
Maleńka oaza o zachodzie słońca.
15
Oaza
16
Hotel w Darab
17
Recepcja
19
Darabgerd i widoczny wał wokół miasta
20
Darabgerd
20a
Widok ze skał na środku okręgu
21a
Darabgerd
22a
Darabgerd
23
Darabgerd
23a
Darabgerd
24
Zrzut z ekranu miejsca,w którym jest Darabgerd.Byliśmy w środku tego okręgu.
25
Płaskorzeźba.Wyryta na pionowej ścianie skały, ukazuje zwycięstwo króla Sasanidów Shapura I nad cesarzem rzymskim Valerianem w 260 roku.
26
Słone jezioro Maharlu przed Shiraz
27
Słone jezioro Maharlu przed Shiraz
28
Łabądki-koszmarki do pływania,tylko jezioro słone i jak tu pływać?
29
Słone jezioro
32
Słone jezioro Maharlu przed Shiraz

5 myśli na temat “Iran-Droga do Shiraz

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: